Bezdech senny

Osoby chrapiące mogą cierpieć na liczne dolegliwości, które z czasem mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Jednym z najczęstszych skutków chrapania jest niedotlenienie organizmu, spowodowane przez wdychanie mniejszej ilości powietrza podczas snu. Niedotlenienie może powodować poranne bóle głowy, kłopoty z koncentracją i pamięcią oraz ciągłe poczucie niewyspania. U chorych na niektóre choroby przewlekłe, jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, nietolerancja glukozy, zespół metaboliczny, zaburzenia krążenia mózgowego, czy nadciśnienie tętnicze - chrapanie może prowadzić do chronicznego pogarszania się stanu zdrowia.

OBS, czyli Obturacyjny Bezdech Senny (ang. Obstructing Sleep Apnea, OSA)

Obturacyjny Bezdech Senny, zwany w skrócie bezdechem sennym, to schorzenie objawiające się zatrzymaniem oddechu na czas dłuższy niż 10 sekund. Stopień bezdechu określa się ilością zatrzymań oddechu (tzw. epizodów) na godzinę snu:

  • Norma do 5
  • Bezdech łagodny 5–15
  • Bezdech średni 16–30
  • Bezdech ciężki >30

Bezdech senny powoduje niedostateczne natlenienie organizmu, co może skutkować niedotlenieniem mózgu, serca oraz innych narządów wewnętrznych. Poza dyskomfortem odczuwanym po przebudzeniu (ból głowy, osłabienie, rozdrażnienie, obniżona koncentracja), może być przyczyną poważnych chorób, np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, problemów z układem krążenia, a u mężczyzn może prowadzić do kłopotów z erekcją.

Objawy

Oznaki OBS początkowo są dla chorego niezauważalne. Najczęściej pierwszą osobą, która zauważa problem jest partner chorego. Objawem jest przerywany oddech podczas snu, któremu dodatkowo może towarzyszyć chrapanie. Także współpracownicy mogą zauważyć, że chory przysypia w sytuacjach, które dla zdrowego człowieka są nie do pomyślenia (podczas rozmowy, czy jazdy samochodem, podczas oczekiwania w korku ulicznym, czy przy zmianie sygnalizacji świetlnej). Chory najczęściej ignoruje te sygnały sądząc, że jest to wynik ogólnego przemęczenia organizmu.

Dlatego, jeśli budzisz się niewyspany, masz problemy z koncentracją, zdarza Ci się zasypiać w ciągu dnia w sytuacjach nietypowych (oczekiwanie w korku w samochodzie, odpoczynek przed telewizorem, a nawet rozmowa) i cierpisz na poranne bóle głowy, nie czekaj! Zwróć się do specjalistów z prośbą o przeprowadzenie badań diagnostycznych!